Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
V roce 2019 byla z iniciativy Karla Pučálky založena Česká asociace sportovní střelby z.s. (ČASS) a zastupovala ve FITASC disciplíny helices a trap 1. Na jaře roku 2023 prezident ČASS svolal členskou schůzi a na základě usnesení byla ČASS přeměněna na Českou federaci sportovní střelby, z.s. Jejím prezidentem byl zvolen Josef Hrouda a Karel Pučálka se stal dle stanov prvním Honorárním prezidentem ČFSS. V tomto roce ČFSS převzala od Asociace střelců na asfaltové terče (ASAT) disciplínu univerzální trap, která již funguje od roku 1993.
Zrod FITASC - Mezinárodní střelecký sportovní svaz stanovil po svém vzniku v roce 1921 mezinárodně platná pravidla pro disciplíny brokové střelby a tento sport zastupoval na olympijských hrách v roce 1924. Na další olympiádě však již broková střelba nebyla zařazena mezi soutěžní disciplíny. Svaz se proto rozhodl sám pořádat veškeré vrcholné mezinárodní soutěže. V letech 1929-1939 se tak každoročně konala mistrovství světa v disciplíně pojmenované olympijský trap (v té době měla s olympiádou společnou jen část názvu), k nimž od roku 1930 přibyl každoroční světový šampionát ve střelbě na běžící terč pořádaný do roku 1940. V roce 1938 byl Mezinárodní střelecký sportovní svaz přejmenován na Mezinárodní federaci pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC).
Ve snaze navrátit střelbu na hliněné (asfaltové) terče mezi olympijské disciplíny se FITASC v roce 1947 rozhodla postoupit garanci disciplín olympijský trap a střelba na běžícího jelena (na běžící terč) Mezinárodní střelecké federaci (UIT), která zastupovala „puškové" disciplíny v Mezinárodním olympijském výboru. Již v roce 1950 však FITASC a UIT uznaly, že zvolený postup nebyl nejvhodnější.
Na rozdíl od každoročních soutěží organizovaných FITASC UIT pořádala světový šampionát pouze jednou za čtyři roky, přičemž každý stát mohlo reprezentovat jen pět střelců. Po dlouhých jednáních došlo ke zpětnému převzetí pořádání mistrovství Evropy v olympijském trapu pod křídla FITASC.
První evropský šampionát pod hlavičkou FITASC se uskutečnil v roce 1952. V roce 1954 premiérově proběhlo také mistrovství Evropy v nové disciplíně – olympijském skeetu. FITASC následně dokázala zorganizovat mnoho dalších mezinárodních soutěží a pomohla k rozvoji střelby na letící terče, která byla od konce 30. let ve značném útlumu. Důvodem zvýšení popularity tohoto sportu prostřednictvím FITASC byl také fakt, že FITASC na rozdíl od UIT neomezovala počet účastníků mistrovství Evropy, což napomohlo k rozšíření tohoto sportu.
Kvůli spolupráci s UIT přijala FITASC její pravidla pro střelecké disciplíny. Podmínkou bylo, že jakákoliv změna pravidel u jedné či druhé organizace musí být schválena oběma stranami. Spolupráce s UIT pokračovala na této bázi až do roku 1969, kdy ji UIT ukončila. FITASC se následně definitivně vzdala disciplín olympijský trap a skeet.
Po ukončení spolupráce s UIT pokračovala FITASC ve své činnosti zaměřené na střelbu na letící terče a rozhodla se podporovat a nadále rozvíjet ostatní disciplíny, které dosud zaštiťovala: Univerzální trap a lovecký parkúr.
První mezinárodní soutěž v univerzálním trapu se konala již v roce 1962 v Chantilly (Francie). Vzhledem ke kladnému přijetí se od roku 1963 každoročně koná mistrovství Evropy a od roku 1983 i mistrovství světa v univerzálním trapu. Odezva na lovecký parkúr byla ještě výraznější a narůstající popularita znamenala velký rozmach této disciplíny. Od roku 1963 se pravidelně konají evropské a od roku 1979 také světové šampionáty. Soutěže mají obrovský ohlas - např. mistrovství světa pořádaného v roce 1999 v Thiers (Francie) se zúčastnilo 911 střelců.
Obliba univerzálního trapu a loveckého parkúru se rozšířila po celém světě. V současné době se každoročně konají panamerické a panafrické šampionáty a obdobné soutěže v Oceánii. Vrcholné soutěže v těchto disciplínách jsou pořádány i pro tělesně postižené sportovce.
Na počátku 90. let minulého století se objevila nová disciplína odvozená od loveckého parkúru - compak sporting. Rovněž v této disciplíně jsou každoročně organizována mistrovství Evropy a Grand Prix.
V roce 1981 podepsaly UIT (následně ISSF) a FITASC novou dohodu o dlouhodobé spolupráci. Podle tohoto dokumentu zůstávají olympijské disciplíny (trap a skeet) v kompetenci UIT, která naopak uznává FITASC jako zástupce ostatních disciplín střelby na asfaltové terče. Byla rovněž dojednána reciproční účast zástupce jedné organizace v řídícím výboru druhé organizace.
V současnosti má FITASC 76 členských zemí, zastoupeny jsou všechny kontinenty.
Pro rozvoj sportovní sřelby se v posledních pěti letech zformovali dvě nové disciplíny a to trap 1 a univerzal skeet. Tyto disciplíny vycházejí z již známých disciplín jako je olympijský skeet a americký trap. Do budoucna se budou konat vrcholné soutěže v obou těchto disciplínách.